Kontaktujte nás: 603 576 985 (po - pá, 8.00 - 17.00 hod.) | info@morskepanny.cz
0 Kč

Přála sis vždy plavat jako opravdová mořská panna?
Snila jsi, že se budeš prohánět po mořském dně?
Chtěla by sis zahrát s ostatními pannami podvodní hry?

Přijď mezi nás a splň si svůj sen…

Nečastější otázky k plavání mořských panen - FAQ

Mám se přihlásit na jednotlivou zkušební lekci nebo na celoroční kurz?

Pokud si chce Vaše dcerka, syn nebo Vy sami vyzkoušet pocit v elegantním kostýmu mořské panny a naučit se základní a třeba i pokročilé dovednosti delfínového vlnění, nebo nemáte s podobným zážitkem zkušenosti, přihlaste se na jednotlivou zkušební lekci ve vybraném městě a vybraném termínu. Pokud se Vám bude plavání líbit, lze se samozřejmě hlásit na další návazné lekce.
Pokud už s plaváním v kostýmu máte zkušenosti a víte, že dítku nebo i Vám bude svědčit celoroční kurz, neváhejte a přihlaste se na celoroční kurz ve Vámi zvoleném měste. Celoroční kurzy vypisujeme většinou v červenci a přihlášky končí po naplnění kurzu nebo první zahajovací lekcí v daném městě (polovina září). Kurzy mají pět nebo deset lekcí během školního roku.

Jaké jsou předpoklady účasti na lekci plavání v kostýmu mořské panny?

Stačí zvládnuté základy plavání, tzn. uplavat bezpěčně 10 metrů a nebát se potopit hlavu (naše plavání je tak trochu i o potápění). Jinak stačí chuť si to vyzkoušet a špetka trpělivosti během lekce. Techniku Vás formou jednoduchých cvičení a her naučíme na lekci. Není dobré účastnit se kurzu během nebo bezprostředně po nemoci – přece jen je to sport, který vyžaduje od účastníka běžnou úroveň kondice.

Je účast na Vašich kurzech věkově limitována?

Spodní hranicí pro spolehlivé zvládnutí delfínového vlnění je sedm let. Nejvíc účastníků je mezi 8-14 lety. Horní hranice věku není limitována, u dospělých účastníků používáme jinou metodiku učení a jde hlavně o uvolnění středu těla (záda – bříško). Běžně u nás plavou například maminky s dcerami v jedné lekci.

Můžou plavat i kluci?

Plavání mořských panen je stejně přínosné jak pro děvčata, tak i pro kluky. Pravidelný pohyb hlubokých břišních a zádových svalů zpevňuje tělo a přispívá k obecné fyzické aerobní kondici. Díky vlivu pohádkových příběhů je to spíše prostředí děvčat, ale když tuto překážku chlapec překoná, vždy odchází z kurzu nadšený.

Na jakých bazénech se plave?

Vybrat vhodný a pěkný bazén, který s námi spolupracuje na pořádání kurzu plavání mořských panen není snadné. Vybíráme vždy přívětivé bazény s dobrým osvětlením, dostatečnou délkou (nejméně 16 metrů), přiměřenou hloubkou (od 1,3 m). Důležitá je rovněž dobrá dopravní dostupnost a parkování. Podmínkou rovněž je kontakt s rodiči během lekce, tzn. možnost sledovat kurz z vestibulu, tribuny, nebo za určitých podmínek i přímo z bazénu. Plaveme vždy v krajní dráze, což zjednodušuje trénink začátečníků a komunikaci trenéra a asistenta s účastníky lekce. Plavecké bazény mívají kolem 27*C - teplota příslušného bazénu je většinou deklarovaná na webu bazénu, případně dostupná na telefonický dotaz na bazénu. Vyšší (relaxační) teplota vody, obvyklá v aquaparcích, na plaveckých bazénech vetšinou není z kondičních ani hygienických důvodů k dispozici. Většina našich bazénů ale disponuje parní nebo suchou saunou k relaxaci po vyuce.

Co si mám vzít s sebou na lekci plavání mořských panen?

Stačí běžné jednodílné nebo dvoudílné plavky, doporučujeme brýle a velmi se osvědčil i kolík na nos. Pak stačí chuť něco nového se naučit a dobrá nálada. Zbytek nechte na nás.

Jak se můžu přihlásit na lekci plavání mořských panen?

Přihlásit se lze přes webový formulář (sekce Kontakty) nebo lépe v sekci Kde plaveme si přímo vybrat termín a město a přes příslušný odkaz přihlášky vyplnit údaje o účastníkovi a zákonném zástupci (rodiči). Přihlášku Vám obratem potvrdíme a ca. pět dní před termínem lekce pošleme přesné pokyny a hodinu plavání.

Proč se nelze přihlásit na konkrétní hodinu lekce?

Snažíme se dodržet bezpečnostní předpisy a limitujeme většinou počet účastníků na osm (dle možností bazénu). Na druhou stranu se nám velmi osvědčilo poskládat hodinu z účastníků stejného věku a stejné úrovně plaveckých dovedností (během lekcí si děláme poznámky). Samozřejmě bereme ohled i na kamarádské nebo rodinné vazby a kamarádi a sourozenci, pokud tomu nic nebrání (výrazný věkový rozdíl), plavou ve stejné lekci. Zhruba týden před termínem lekci uzavíráme a umístíme děvčata do jednotlivých lekcí, aby si spolu dobře „vyhovovala“. Pak je lekce efektivní, děvčata si rozumí, nejvíce se naučí a mnohdy se společně i znají.

Jak můžu připravit dítě na podvodní focení?

Podvodní focení je poměrně specifická disciplína, ve které je nutno již částečně zvládnout techniku vlnění a zároveň vydržet chvíli v určité pozici pod hladinou dle instrukcí fotografa. Je také dobré naučit se potopit se s otevřenýma očima bez brýlí a nenabírat vzduch do tváří a nedělat ústy "kapra". Není naopak potřeba děvčata na naše upomínkové focení malovat, pod vodou není make up téměř znát. Podívejte se na fotografie z našich kurzů zde.

Kdy dostanu fotky z upomínkového podvodního focení?

Všechny snímky z plavání pečlivě zpracováváme a kontrolujeme v rámci GPDR. Doplníme upomínkový vodoznak a pečlivě rozesíláme na mail uvedený v přihlášce, většinou druhý nebo třetí pracovní den po termínu plavání. V ceně upomínkového focení PLUS je nejméně pět podvodních snímků. Když se povede více, posíláme všechny povedené.

Jak se platí lekce plavání mořských panen?

Kurzovné dle příslušného bazénu případně s připočtením focení lze uhradit předem - převodem na náš účet 5187319339/0800, nebo v hotovosti před hodinou na recepci bazénu u naší pracovnice. Platební kartou hradit kurzovné bohužel nelze.

Existuje delší, kupříkladu celoroční výcvik dovedností plavání mořských panen?

Cílem našich kurzů je naučit účastníky používat kostýmek s ploutví, aby si jej děvče nebo chlapec mohli sami užívat kupříkladu na letních dovolených v open air prostředí – v moři nebo na letních koupalištích. Vedeme jednotlivé lekce tak, aby se každý účastník individuálne zlepšoval a vedeme si evidenci o zvládnutých dovednostech každého. Metodika jednotlivých lekcí a úrovní dovedností pak vychází z metodiky celoročního kurzu pěti/deseti lekcí, který zahrnuje od základů i vyšší dovednosti a hravé i skupinové prvky výuky. Na tento celoroční kurz je možno se přihlásit před začátkem školního roku, obvykle od července do 6. září.

Jak si vybrat kostým mořských panen ke koupi?

Důležité je, aby kostýmek fungoval a děvče se v něm dobře cítilo. Před nákupem doporučujeme zvážit funkční vlastnosti – tedy aby se dobře oblékal, neopren nesjížděl z nohou a ploutvička dobře plavala, kupř. příliš nepružila. Další hledisko je kvalitativní – aby se brzy nepáraly švy na kostýmku nebo na neoprenové kapse, aby se ploutev nezlomila. Dovolíme si trochu odradit od nákupu kostýmu asijské provenience. Bez ohledu na to jakým estetickým dojmem působí, plavání v nich je většinou trápení a zlomená ploutev může ublížit. Poslední hledisko je samozřejmě estetické – zejména použitý barevný vzor, střih ocásku a v neposlední řadě i střih přiložených plavek. Nezapomeňte také brát v úvahu velikostní tabulku výrobců a vybrat správný rozměr. Rozhodujícím rozměrem většinou bývá výška pasu. Na našich kurzech si samozřejmě můžete vyzkoušet kostýmy dvou evropských výrobců a najít správnou velikost. Rádi Vám pomůžeme.

Jak pečovat o vlastní kostým a čeho se vyvarovat?

Mimo vnitřní bazény doporučujeme oblékat vždy na hladké podložce (karimatka). Nikdy neposkakovat v kostýmu – prodře se spodní část ocásku. Vyvarovat se kontaktu s ostrými předměty pod vodou (kameny, větvě atd). Po použití doporučujeme kostýmek a plavky přeprat na 30*C a nechat společně s neoprenem a plastovou ploutví dobře vysušit (uvnitř nebo ve stínu).

Kde plavat mimo organizované kurzy?

Vnitřní plavecké bazény u nás většinou plavání s ploutví nedovolují. Zkuste se zeptat v bazénu ve svém okolí, rádi Vám sdělí pravidla. Větší štěstí budete mít ve školních nebo hotelových bazénech než ve veřejných plovárnách. Řešením je pronájem dráhy, což ne vždy je vzhledem k vytížení plováren možné. Na letních plovárnách, štěrkovnách, jezerech, rybnících a především u moře tato omezení většinou neplatí a můžete si tam získaných dovedností užít do sytosti. Nenechávejte dítě v ploutvi a v kostýmku bez dozoru.

Krásné zážitky všem mořských pannám!

Krásné zážitky v kostýmu mořské panny

Postranní box

stáhněte si svou pozvánku 2023/2024

lekce plavání jako dárek:
po zakoupení lekce možnost stáhnutí originálního dárkového poukazu
kalendář lekcí na školní rok 2023/2024 zde